Logo Gminy Grębocice

Kontrole palenisk w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Grębocice w 2024 r. – podsumowanie

Ocena 0/5

W ramach działań w zakresie poprawy jakości powietrza, w tym ograniczania niskiej emisji, która jest głównym źródłem szkodliwych pyłów w powietrzu, upoważnieni przedstawiciele Urzędu Gminy Grębocice, od lutego do marca 2024r., przeprowadzili łącznie 15 kontroli palenisk w domach indywidualnych. W trakcie kontroli planowych nie wykryto żadnych naruszeń.  Kontroli dokonano na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, w ramach realizacji obowiązku wynikającego z zapisów Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Dolnośląskiego i tzw. "uchwały antysmogowej".

Powyższe akty prawa miejscowego zobowiązują do przeprowadzenia określonej ilości kontroli palenisk domowych, w każdej gminie województwa dolnośląskiego. W trakcie czynności weryfikowany jest m.in. weryfikacje użytkowanych źródeł ogrzewania, rodzaj wykorzystywanego opału i sposób składowania, weryfikacja deklaracji zgłoszonej do CEEB. W sytuacji wykazania spalania odpadów, taki proceder zgłaszany jest na Policję celem ukarania w trybie mandatowym. Równolegle właściciele nieruchomości informowani są o zapisach uchwały antysmogowej w tym o terminach wymaganej wymiany kotłów na paliwa stałe, niespełniających norm emisji.

Przypominamy, iż wszystkie osoby nie mające pewności, co do tożsamości osób przedstawiających się jako pracownicy tut. urzędu gminy chcący dokonać czynności kontrolnych, mogą poprosić o okazanie imiennych upoważnień.

Mamy nadzieję, iż działania realizowane przez gminę w tym program wymiany kotłów, akcje edukacyjne i kontrolne, przybliżą nas wszystkich do oczekiwanego celu, którym jest poprawa jakości powietrza.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności