W czterech miejscach na terenie gminy Grębocice zamontowano czujniki badające stan zanieczyszczenia powietrza.
- Pomysł narodził się z inicjatywy wójta Romana Jabłońskiego, który w ten sposób chce uświadomić mieszkańców gminy Grębocice, jak poważnym problemem jest smog, w szczególności jesienią i zimą, gdy trwa okres grzewczy. Ludzie palą w tzw. „kopciuchach” węgiel, drewno i niestety różnego rodzaju śmieci – informuje Monika Lichodziejewska insp. ds. promocji.
Czujniki zamontowano w 4 miejscowościach (w Kwielicach - WOK, Krzydłowicach - WOK, Rzeczycy - OSP oraz 2 w Grębocicach – ul. Kwiatowa (nowe osiedle) i GOK ul. Kościelna.
Czujniki badają stężenie pyłów zawieszonych, czyli smog (PM1, PM2,5, PM10), temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie.
- Dzięki zakupionym czujnikom chcemy uświadomić mieszkańcom, że sami szkodzimy środowisku i sobie nawzajem. Jest to również forma zachęcenia mieszkańców gminy na wymianę starego ogrzewania na nowe ekologiczne – mówi wójt Roman Jabłoński – Jednocześnie przypominam i zachęcam mieszkańców do skorzystania z gminnego dofinansowania na wymianę starego ogrzewania – informuje wójt.
Czujniki są już podłączone i można obserwować je na stronie https://airly.eu/map/pl/
https://airly.org/map/pl/#51.601785,16.16622,i86743 – czujniki Grębocice
https://airly.org/map/pl/#51.598008,16.16467,i6533 - czujniki Grębocice
https://airly.org/map/pl/#51.595304,16.122222,i6537 – czujnik Kwielice
https://airly.org/map/pl/#51.591656,16.273865,i6535 - czujnik Rzeczyca
https://airly.org/map/pl/#51.54608,16.233741,i6536 - czujnik Krzydłowice
https://airly.eu/pl/ - link bezpośrednio do strony (tutaj można dowiedzieć się więcej o czujnikach)
Zanieczyszczone powietrze (niska emisja) powstaje w trakcie spalania w piecach złej jakości węgla lub śmieci i ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Do atmosfery wnikają szkodliwe pyły i gazy pochodzące z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych. Niewiele osób wie, że spalanie drewna zwłaszcza sosnowego powoduje zanieczyszczenie powietrza Benzo(a)pirenem (B(a)P).
Niska emisja jest źródłem wielu zanieczyszczeń powietrza, m.in. pyłów PM 2,5 i PM 10. Pyły PM 2,5 i PM10 są najważniejszymi zanieczyszczeniami pod względem szkodliwości dla zdrowia ludzkiego występujących w powietrzu.
Ogromnym problemem jest spalanie w piecach wszelkich odpadów i śmieci.
Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, każdy, „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”. Osobie przyłapanej na paleniu w piecu śmieci grozi mandat do 500 zł. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu – ten może orzec grzywnę nawet do 5 tysięcy złotych.
Szczególnym problemem jest spalanie w domowych piecach i kotłowniach odpadów z tworzyw sztucznych, gdyż spalanie przebiega w niskich temperaturach (180-500°C) i przy zbyt małym dostępie tlenu, w wyniku czego w obecności odpadów organicznych powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, w tym rakotwórcze.
W wyniku spalania odpadów w domowych piecach, mogą powstawać takie związki jak:Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce. Szacuje się, że każdego roku w Polsce zanieczyszczone powietrze powoduje ok. 45 000 przedwczesnych zgonów. Ponad 85% ludności mieszkającej w polskich miastach narażonej jest na oddziaływanie zanieczyszczeń, których stężenia wg WHO uważane są za szkodliwe. W Unii Europejskiej co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z Polski. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.
Jak grzać racjonalnie i bez dymu:
Odpowiednio rozpalać. Jeśli to kocioł na węgiel (zwykle to kotły górnego spalania) to należy rozpalać od góry. Nałożyć do pustego pieca węgiel lub grube drewno do połowy pojemności, ułożyć na tym grubsze szczapy drewna, a potem drobne, otworzyć dolne drzwiczki na grubość małego palca, rozpalić, a po zajęciu ogniem zamknąć szczelnie drzwiczki. W środku pieca ma być ogień i coraz mniej dymu. Czarny dym oznacza, że jest za dużo powietrza i trzeba przymknąć dolną klapkę. W trakcie rozpalania nie należy dosypywać węgla.
Jak to się robi po staremu:
paląc od dołu, najpierw wrzucana jest podpałka, potem następuje rozpalenie, a potem dosypywany jest węgiel. Węgiel pali się od dołu do góry. Do komina leci dym i sadza.
Jak rozpalić lepiej:
rozpalając od góry, najpierw należy wsypać cały węgiel, potem na wierzch podpałka i dopiero rozpalanie na górze. Węgiel pali się od góry do dołu — tak jak świeca. Do komina lecą czyste spaliny, ciepło zostaje w budynku.
Na co zwracać uwagę?
Palenie śmieci – niszczenie instalacji grzewczej i szkodzenie zdrowiu:
• Śmieci w sposób przyspieszony niszczą piec i komin, w trakcie spalania uwalniają się kwaśne związki, które niszczą ścianki pieca i mury komina.
Informacje o stanie powietrza są dostępne na stronie: www.wroclaw.pios.gov.pl/index.php/monitoring-srodowiska/powietrze/oceny/
Jakość powietrza: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/