Pani Janina Zimirska Honorowym Obywatelem Gminy Grębocice
Pisarka i malarka, laureatka konkursów poetyckich i malarskich, była sołtys i radna.W uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej odznaką honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a od 11 listopada 2023 r. Honorowy Obywatel Gminy Grębocice. Akt Nadania w uznaniu zasług dla Gminy Grębocice oraz za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznany został Uchwałą Nr LXXVII/480/2023 Rady Gminy Grębocice z dnia 24 października 2023 r. a oficjalnie przekazany 11 listopada 2023r. podczas koncertu zorganizowanego z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowego odznaczenia dokonali: Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński oraz Przewodniczący Rady Gminy Grębocice Tadeusz Kuzara.
Krótka historia Honorowego Obywatela Gminy Grębocice:
Pani Janina Zimirska urodziła się na Wołyniu. Po wojennej tułaczce, jako dziecko, przyjechała w 1947 roku z rodzicami do Wilczyna i tutaj mieszka do dziś.
Przez całe swoje dorosłe życie angażowała się w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W latach 80 –tych pełniła funkcję sołtysa sołectwa Wilczyn oraz radnej Gminy Grębocice. Pełniąc funkcje społeczne, aktywnie działała na rzecz integracji mieszkańców sołectwa i poprawy stanu infrastruktury wiejskiej oraz estetyki wsi.
Była inicjatorką remontu pustostanu we wsi, gdzie powstała świetlica, w której odbywały się nie tylko zebrania wiejskie, ale także organizowane przez panią Janinę Zimirską cykliczne imprezy integrujące mieszkańców sołectwa. Mikołaj dla dzieci, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet i Dzień Dziecka, dożynki – to tylko niektóre z nich. W tym czasie, z inicjatywy Pani Zimirskiej, mieszkańcy Wilczyna wyremontowali kilka okolicznych dróg prowadzących do tutejszych pól i łąk. Urządzono i ogrodzono pierwszy we wsi plac zabaw. Działalność społeczna szła w parze z realizacją pasji. Pani Janina Zimirska już we wczesnej młodości pisała wiersze i opowiadania. Z czasem jej twórczość stawała się bardziej dojrzała. W latach 90-tych skupiała się głównie na pisaniu dla dzieci, co zaowocowało licznymi publikacjami bajek, baśni i wierszy dla najmłodszych odbiorców. W okresie późniejszym powstały legendy o Ziemi Głogowskiej i Bolesławieckiej oraz powieści. Wiersze opublikowano w kilku zbiorach poezji. Publikacja niektórych tytułów współfinansowana była przez Gminę Grębocice.
Ważny rozdział w twórczości pani Janiny Zimirskiej stanowią pozycje książkowe opisujące historię życia polskich emigrantów uciekających z Wołynia na zachód Polski, emigrujących do Bośni i Rumunii, ich tułaczkę i powroty do Ojczyzny. Niektóre książki zostały przetłumaczone na język serbski i niemiecki, trafiły do Niemiec i na Bałkany.
Pani Janina Zimirska maluje także obrazy. Jest autorką wielu prac na płótnie i szkle, które prezentowane były wielokrotnie na wystawach w Gminie Grębocice i poza nią.
Ta pisarka i malarka odbyła wiele spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w placówkach kultury, szkołach w całym regionie, upowszechniając polską kulturę i historię.
Książki Janiny Zimirskiej
1. Historia polskich emigrantów:
· W drodze do domu – oparta na własnej biografii.
· Jasne winogrona
· Nasza Bośnia – emigracja Polaków z Bośni – wydana również w języku serbskim.
· Bośnia – wątpliwy raj
· Bośnia – ich przeznaczenie 1
· Bośnia - ich przeznaczenie 2
· Ziemia kruhem pachnąca
· Wędrówka Juraszków górali czadeckich – emigracja Polaków z Bukowiny
· Juraszki z Pojany Miculi – emigracja Polaków z Bukowiny
2. Bajki:
· W starej dziupli… w starym drzewie
· Wesoła paczka zajączka Szaraczka
· 100 malowanek – zgadywanek
· Historia cała o tym jak zima ślub brała
· Order złotego pazura
· Skaranie boskie
· Baśń o pięknej Nemirete i naszyjniku z krokodylich łez
3. Opowiadania historyczne i legendy o Ziemi Głogowskiej:
· Jagna z wietszyckiego łęgu
· dwóch braciach z Wietszyc
· Nowa ziemia
· tym, jak wały powodziowe w Wietszycach budowano
· Ziemko z wietszyckich bagien
· Borek – o czarnym dębie
· Gaworzycka opowieść starej Kowalowej
· Piękna z Golkowic
· Legenda o Abiszy
· Duch Sienkiewicza w jaczowskiej szkole
· Czarownica z Dłużyc
· Legendy nowosolskie
· Tajemnica czarnego dębu – zbiór 22 legend
4. Opowiadania historyczne i legendy o Ziemi Bolesławieckiej:
· Legenda o czarownicy Zuzanie z Ołoboku
· młynarczyku z Osiecznicy
· Skarb z Osieczowa
· pięknej Agnesce i rycerzu Tomirze z Kliczkowa – wydana również po niemiecku
5. Wiersze opublikowane przez Głogowskie Stowarzyszenie Literackie w almanachach i zbiorach poezji pt:
· Poetycka dekada
· Miasto poznane (nie)przypadkiem
· Dorastać do wiersza
· W między czasie
· Dorośli do wiersza
· W poszukiwaniu wartości
Pani Janina Zimirska wyróżnia się zaangażowaniem na rzecz środowiska. Swoją twórczością godnie reprezentowała i nadal reprezentuje Gminę Grębocice w całym regionie, a także poza granicami kraju. Zawsze szukała prawdy i przekazywała swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Analizując źródła historyczne łączyła przeszłość z działaniami tu i teraz. Ta działalność zasłużyła na szczególne uznanie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!