Zachęcamy do korzystania z dotacji na wymianę pieców
Gmina Grębocice zabezpieczyła kolejne 200 tysięcy złotych dla mieszkańców gminy, którzy chcą zmienić dotychczasowy sposób ogrzewania na ekologiczny.
Nabór uzupełniający do wymiany źródła ciepła rozpocznie się od 13 maja br. i będzie trwał do wyczerpania limitu środków finansowanych przeznaczonych na to zadanie w danym roku budżetowym, jednakże wnioski można złożyć nie później niż do 15 października br. Wnioski złożone poza limitem środków finansowych zostaną odesłane bez rozpatrzenia.
Zachęcamy zatem do korzystania z dofinansowania. Nie zwlekajcie, złóżcie wniosek i zadbajcie o środowisko wymieniając starego kopciucha, na ekologiczne ogrzewanie.
Wnioski wraz z załącznikami można składać w Urzędzie Gminy Grębocice, ul. Głogowska 3, 59-150 Grębocice.
Szczegółowych informacji na temat naboru udzielają pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami, w godz. pracy Urzędu (tel. 76 8 325 302).
Regulamin wraz z formularzem wniosku można pobrać poniżej:
https://grebocice.com.pl/dofinansowanie-do-wymiany-piecow.html
Pamiętajcie, że koszty kwalifikowane jakie będą brane pod uwagę do rozliczenia będą mogły zostać poniesione dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej (faktury za zakup pieca i montaż nie będą mogły być wystawione wcześniej niż wnioskodawca podpisze umowę o dofinansowanie)
O dotację mogą ubiegać się podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych: osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.
Dotacja udzielana jest do kosztów inwestycji polegających na wymianie starego źródła ciepła na nowe ekologiczne źródło ciepła tj. na
a) kocioł gazowy,
b) kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie- musi posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign), wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L193 z 21.07.2015, s.100). Kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 oraz posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kotły te mogą być przeznaczone wyłącznie do zgazowania biomasy w formie drewna kawałkowego albo do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego. Kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska, czy też elementów umożliwiających jego zamontowanie.
Kocioł musi być eksploatowany ze zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym/zbiornikiem cwu, którego minimalna bezpieczna pojemność jest określona zgodnie ze wzorem „Pojemność zasobnika” znajdującego się w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe. Dodatkowo źródła ciepła muszą docelowo spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w szczególności Uchwały Nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz.U Woj. Dolnośląskiego z 2017 r. poz. 5155),
c) kocioł na pellet o podwyższonym standardzie- musi posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojekt (ecodesign), wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L193 z 21.07.2015, s.100). Kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 oraz posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kotły te mogą być przeznaczone wyłącznie do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego. Kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska, czy też elementów umożliwiających jego zamontowanie oraz musi być wyposażony w automatyczny podajnik paliwa. Dodatkowo źródła ciepła muszą docelowo spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w szczególności Uchwały Nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz.U Woj. Dolnośląskiego z 2017 r. poz. 5155),
d) pompa ciepła;
e) ogrzewanie elektryczne (maty grzejne, kotły elektryczne itd.)
Ważny komunikat dla osób, które chcą skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” informujemy, że od 14 czerwca 2024r. kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Szczegółowy opis zmian dostępny jest na stronie internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!